Randevu Al
Hemen Ara
Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz.
Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz.
İLETİŞİM FORMU

Tükürük Bezleri Ne İşe Yarar?

Tükürük Bezleri Ne İşe Yarar?

Tükürük bezleri sindirim sistemimizde önemli rol oynarlar. Tükürük; damakta, yanakta ve ağız içinde 3 farklı ana bez de bulunurlar. Salgılanan bu tükürük bezleri ağız içindeki asit seviyesini dengeler. İçi mineral doludur. Çürük oluşumunu engellemeye yardımcı olur. Tükürük kaygan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle yemeklerin çiğnenmesinde onların daha kaygan olmasına yardımcı olur. Böylece yemek borusundan daha kolay geçer ve sindirime yardımcı olur.

Ağızdaki tükürük bezleri nerede bulunur?

Tükürük bezleri 3 ayrı gruptan oluşmaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanabilirler:

Parotis bezi: yanağın üst kısmında bulunurlar. Tükürük bu bölgede üstteki azı dişlerin bulunduğu parotis bezinden çıkar.

Çene alt bezi: çene kemiğindeki alt dişler sırasınca bulunurlar. Çene altı bezi dil altındaki bölgelere tükürük salgılar.

Dil altı bezi: dilin uç kısmında bulunur.

Tükürük bezlerinin önemi nedir?

Diş taşı oluşumunda risk faktörlerinden biri de tükürüktür. Tükürük yapısına göre diş taşı miktarı da değişebilir. Tükürük bezlerinin yoğun olduğu bölgelerde özellikle ön bölgede diş taşı daha fazla oluşur. Fırçalamanın da az yapıldığı bu bölgede dişeti iltihapları ile sık karşılaşılır. Ağız kokusuna ve sindirim problemlerine neden olabilmektedir.

Tükürük bezi tümörlerinin belirtileri nelerdir?

Tükürük bezi tümörlerinin büyük bir kısmı iyi huylu olabilmekle birlikte kişiden kişiye ve oluşumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Genellikle en büyüğü parotis bezinde oluşur. Tükürük bezinin en tipik belirtisi yüzde, çene altında ve ağız içinde kitle varlığı göstermesidir. Hastalar genellikle bu kitle nedeni ile diş hekimine başvururlar. Tükürük bezlerinin %85’lik kısmı iyi huyludur. Cerrahi olarak tümörler alınabilirler. Bu tümörler alındıktan sonra tekrarlama riskine karşılık sıklıkla kontrol edilmelidir.