Randevu Al
Hemen Ara
Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz.
Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz.
İLETİŞİM FORMU

Öğünler Arasında Dişler Nasıl Temiz Tutulur?

Öğünler Arasında Dişler Nasıl Temiz Tutulur?

Öğünler arasında dişler nasıl temiz tutulur?

Diş macunu olmadan yapılan kuru diş fırçalama uygun olabilir. Ancak, içinde yapay tatlandırıcının bulunduğu güvenilir içerikli sakızlar çiğnemek de son derece pratik ve etkili bir çözüm olabilir. Eğer, yüz kasınızda ağrı veya çene eklemi bozukluğuna dair bir belirti ya da rahatsızlık mevcut ise sakız çiğnemek maalesef iyi bir yöntem olmayabilir. Yaklaşık beş dakika kadar sakız çiğnemek, ağız hijyeni efektif bir şekilde sağlar. Sakız çiğneme ile oluşan tükürükler; gargara veya su ile ağzı çalkalamaktan daha faydalı olacaktır. Bunu şöyle açıklayabiliriz. Aside neden olan bakterilerden korunmadaki en önemli etken tükürüktür ve tüküürk asidin etkisi ile kaybedilen mineralleri yeniden yerine koyan remineralizasyon sürecine destek olur.

Öğününüzden sonra pH değeri yüksek olan sıvıları tüketmek de ağız ve diş sağlığınızı korumaya yardımcı olacaktır. Bunun için su ya da maden suyu tercih edebilirsiniz. Mesela musluk suyu, pH cetvelinin genellikle asidik olan bölgesindedir. İçtiğiniz suyun şişesinde bu değer mutlaka yazıyor olur. Değeri 7’ni üzerinde olan alkali sıvıları tüketmenizi öneriyoruz.

Öğünlerinizin arasında örneğin Xylitol içeriğine benzer sakız ya da tarif ettiğimiz alkali içecek bulamayacak olursanız dişlerinizi temizlemek için yapabileceğiniz en basit ve gerekli yöntem; su içmek ya da ağzınızı su ile çalkalamak olmalıdır. Suya her ortamda erişebileceğinizden dolayı öğün aralarınızda ağız ve diş sağlığı temizliğinizi yapmak için strese girmek yerine bu sizin için pratik bir çözüm olacaktır.

Özellikle aside neden olan yiyecek ve içeceklerin tüketiminden hemen sonra diş fırçalamak daha ciddi durumlara yol açabilir. Çünkü, tükürük yediğiniz gıdalardan dolayı ağzınızda oluşacak asidik ortamı dengelemeden diş fırçalamış olacaksınız ve bu da diş minesinin aşınmasına yol açacak. Yani, bu süreçte dikkat etmeniz gereken en önemli husus; öğününüzün üzerinden ortalama bir saat geçtikten sonra bu yöntemleri uygulamaktır.