Randevu Al
Hemen Ara
Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz.
Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz.
İLETİŞİM FORMU

Antibiyotikler ve Diş Enfeksiyonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Antibiyotikler ve Diş Enfeksiyonları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diş enfeksiyonu neden oluşur?

Diş enfeksiyonları genellikle; diş çürümesi ve ağız hijyeninin doğru bir şekilde sağlanamamasından dolayı gelişir. Bazen de daha önce yapılan bir diş operasyonu ya da travmatik yaralanma sebebiyle görülebilir. Enfeksiyon başladığında; bakterilerin aşırı çoğalmasına bağlı olarak, ağızda irin oluşur. Bu durum ise ilgili bölgede şişlik, ağrı ve hassasiyet gibi şikayetlere yol açar. Enfeksiyon, tedavi olmadan çenenin diğer bölgelerine yayılabileceği için, hızlı bir şekilde diş hekimine başvurulmasında fayda vardır.

Diş hekiminin ilk önerisi, enfeksiyonu öldürmek için antibiyotik olacaktır. Bazı antibiyotikler, diş enfeksiyonları için oldukça iyi etki gösterirler. Ayrıca, diğer şikayetlere yardımcı olması için ağrı kesici ilaçlar da kullanılabilir.

Diş enfeksiyonu için antibiyotik ne zaman kullanılır?

Enfekte olan tüm dişler için antibiyotik kullanılmaz. Bazı durumlarda enfekte olmuş bölge temizlenirken, bazı durumlarda ise kök kanalı tedavisi uygulanabilir.  Enfeksiyonun geliştiği, yayıldığı ve bağışıklık sisteminin zayıfladığı durumlar haricinde, antibiyotik tedavisi uygulanmaz.

Ne kadar sürede etki göstermeye başlar?

Antibiyotiklerin etki süresi, enfeksiyon şiddetine bağlı olarak değişiklik gösterir. Reçete edilen ilaçlar, diş hekiminin alınmasını söylediği şekilde alınmalıdır. Birkaç doz alımından sonra, şikayetlerin kaybolduğunu fark edip antibiyotik tedavisini hekiminizden habersiz yarıda bırakmak doğru değildir.

Yan etkileri var mıdır?

Bu ilaçların bazı olası yan etkileri vardır. Görülen yan etkiler, ilaçların türüne göre değişiklik gösterebilir.

Sonuç olarak…

Antibiyotikler, enfeksiyonların kontrol altına alınmasında önemli silahlar olsalar da çözümün yalnızca bir kısmıdır. Çoğu diş enfeksiyonunda, problemin çözülmesi için dental bir işlem gereklidir. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için acil olarak tedavi olunması önemlidir. Gözden kaçan ya da önemsenmeyen enfeksiyonlar, ciddi sorunlara neden olabilir. Diş hekiminize danışmadan, kendinizce alacağınız ilaçların kullanımında kaçının.