Randevu Al
Hemen Ara
Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz.
Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz.
İLETİŞİM FORMU

Ağız Bakım Ürünlerini Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ağız Bakım Ürünlerini Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ağız bakım ürünlerini alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Dişleri, diş etlerimizi ve ağız içini korumak için ağız bakımımızı aksatmamak oldukça önemlidir. Günde birkaç dakika yapacağınız temizlik ve bakım işlemiyle, hem ağız sağlığımızı hem de gülüşümüzü korumak mümkün. Elbette ağız ve diş sağlığını korumanın en etkili yöntemleri arasında; dişleri düzenli olarak fırçalamayı, gargara ile ağzı çalkalamayı, diş ipi kullanmayı sayabiliriz. Peki, bu ürünlerin ağız ve diş sağlığına herhangi bir zararı var mı?

Ürün çokluğu sizi şaşırtmasın!

Ağız bakım ürünleri alırken, dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Piyasada ürün çeşidinin çok olması sizi şaşırtabilir. Seçim yaparken onaylanmış ve diş hekiminizin tavsiye ettiği ürünleri satın almaya dikkat etmelisiniz. En iyi diş macunu ve en iyi fırça hangisidir diyecek olursanız bu durum, kişinin ağız durumuna göre değişebilir.

Diş fırçanızı kendinize uygun seçin!

Dişleri korumanın, bakteri ve çürük oluşumunu engellemenin en etkili yolu; dişleri üzenli olarak fırçalamaktır. Bu noktada yapılması gereken en önemli nokta, doğru diş fırçası seçimidir. Bu noktada fırça satın alırken hekiminizin size tavsiye ettiği sertlikte bir fırça kullanmanız daha doğru olabilir. Bunun haricinde fırçanın; kişinin eline doğru oturacak, dişlerin arasını diş ve diş etini kapsayacak şekilde uçları yuvarlatılmış fırçalarla donatılmış, ağız içerisinde rahat hareket edecek büyüklükle olan olması gerekmektedir. Son dönemde kullanılan şarjlı diş fırçaları da, hastalara konforlu bir ağız bakım hizmeti sunmaktadır.

Diş macunu alırken neye dikkat edilmeli?

Diş macunu alırken en önemli dikkat edilmesi gereken nokta macunun farklı renklerde olmamasıdır. Macun beyaz veya tek renk olursa fırçalarken kanama olursa bu daha rahat bir şekilde farkedilir. Diş macunu seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta; flor içeriyor olmasıdır. Yetişkin bireylerde flor içeriği sorun teşkil etmesede, çocuklarda özellikle 6 yaşına kadar flor içermeyen diş macunları tercih etmek gerekir. Diş macunu seçiminde beyazlatıcı özellikte olanlar tercih edilecekse de, bunların içerisinden diş yüzeyini çizmeyecek partiküllü olanlar seçilmelidir.

Ağız çalkalama suları için hekimize danışın!

Günlük kullanılan ağız gargaraları; diş fırçasının ulaşamadığı bölgelerde bakteri aktivasyonunu bitirecek, dezenfeksiyon sağlayacak ve kötü koku oluşmasını da engelleyecektir. Fakat burada önemli olan, günlük ağız bakımında kullanılan ağız gargaraları ile ağız içi operasyonlar sonrasında reçete edilen ağız gargaraları arasındaki farkı iyi bilmektir. Ağız gargarası seçiminde; en doğru ve etkili yol hekiminizin tavsiyesine göre hareket etmek olacaktır.

Ağız bakımı ihmal edilirse ne olur?

Ağız bakımının ihmal edilmesi dişleri, diş etlerini ve tüm ağız içini olumsuz etkiler. Burada oluşan bakteri, plak ve çürükler ilerlediği takdirde kişiye sadece ağız içerisinde ağrı ve rahatsızlıklara neden olmayacak, sistemik hastalıklara da davetiye çıkaracaktır.

Benzer Yazılar

Çene Eklemi Rahatsızlıkları ve Tedavi Yöntemleri
Çene Eklemi Rahatsızlıkları ve Tedavi Yöntemleri

Yüze yansıyan ağrılar çok çeşitli olabilmektedir.

En Sevdiğiniz İçecekler, Dişlerinize Zarar Veriyor!
En Sevdiğiniz İçecekler, Dişlerinize Zarar Veriyor!

Günümüzde diş erozyonları ile sık karşılaşılmakta, bu da ele alınması gereken önemli bir konu haline gelmektedir.

Lumineers Kaplama Nedir?
Lumineers Kaplama Nedir?

Dişlerinizin görünümünden rahatsızsanız ve bu sizi olumusuz yönde etkiliyorsa ve bunun gibi diş sorunlarınız var

Diş Beyazlatma Hangi Yaşta Yaptırılabilir?
Diş Beyazlatma Hangi Yaşta Yaptırılabilir?

Diş beyazlatma işlemi çok fazla şeye maruz kalmış ve rengi sararmış renkteki dişlere uygulanabilmektedir.

Diş Beyazlatma Hakkında Merak Edilen Her Şey!
Diş Beyazlatma Hakkında Merak Edilen Her Şey!

İdeal diş beyazlığına sahip olmak aslında zor değildir. Dişlerde meydana gelen renklenmeleri diş beyazlatma (bleaching) işlemi ile giderilebilir ve daha beyaz dişlere sahip olabilirsiniz

Diş Apsesi Nedir?
Diş Apsesi Nedir?

​Diş apsesi vücudun bakterilere karşı vermiş olduğu tepkimeler olarak gösterilebilir

Horlama ve Uyku Apnesine Pratik Çözüm!
Horlama ve Uyku Apnesine Pratik Çözüm!

Horlama protezlerinin; hazırlanması, uygulaması ve kullanılması oldukça kolaydır

Ortodontik Diş Tedavileri İçin Diş Azaltmak Doğru Mudur?
Ortodontik Diş Tedavileri İçin Diş Azaltmak Doğru Mudur?

Ortodontik diş tedavilerinde eğer gerek varsa diş azaltılabilir.

Diş Eti Problemleri ile Sistemik Hastalıklar Birbirlerini Tetikliyor!
Diş Eti Problemleri ile Sistemik Hastalıklar Birbirlerini Tetikliyor!

Diş eti hastalıklarıyla sistemik hastalıklar arasında, uzun yıllardır bilinmekte olan çift yönlü bir ilişki söz konusudur.