Randevu Al
Hemen Ara
Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz.
Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz.
İLETİŞİM FORMU

Dişler Neden Şeffaflaşır?

Dişler Neden Şeffaflaşır?

Dişler neden şeffaflaşır?

Bir sabah uyandığınızda dişlerinizin uç kısımlarının şeffaflaştığını; yani saydam bir renk aldığını görebilirsiniz. Önce bu durumdan rahatsızlık duymasanız bile ilerleyen aşamalarda bazı ağrılar duyabilirsiniz. Yemek yerken ya da sıcak-soğuk içecek içtiğinizde dişlerinizin sızladığını hissedir hale gelebilirsiniz. Bunun nedeni; diş minesinin aşınması olabilir. Diş mineleri, dişleri kimyasal maddelere karşı koruyan önemli bir savunma mekanizmasıdır. Aşınması durumunda dişler savunmasız kalıp, diş çukurları oluşabilir. Yediğiniz, içtiğiniz her gıda diş çukurlarından sinir uçlarına gider ve bu da ağrı olarak size geri döner. Diş asit erozyonu olarak da bildiğimiz bu duruma neden olan faktörler; fazla şeker, kuru ağız, çok ekşi gıdalar, reflü ve asitli yiyeceklerdir.

Dişlerin şeffaflaşması geçer mi?

İnsanın en önemli yapı taşlarından biri olan dişe, gerekli özenin gösterilmesi durumunda bu şikayetler görülmeyecektir. Aksi takdirde; dişinizi kaybedebilir, farklı alternatif tedavilerin uygulanması gerekebilir. Bunun için yapılması gereken en önemli nokta, bu şikayete dair bir belirti fark eder etmez uzman diş hekimine başvurmak, şikayete neden olan faktörleri ortadan kaldırmaktır. Bunun yerine evinizde uygulayacağınız yöntemlerle dişinize daha ileri ve geri döndürülmesi mümkün olmayan zararlar verebilirsiniz.

Diş şeffaflaşmasına ne iyi gelir?

  • Kola, gazoz, meyve suyu ve benzeri asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
  • Asidik bir şey tükettikten hemen sonra, hiç beklemeden sonra ağzınızı çalkalayın. Eğer, gerekli ortama sahipseniz dişlerinizi de fırçalayın.
  • Şekerli sakız çiğnemeyin. Bunun yerine, ksilitol içeren şekersiz sakız tercih edin.
  • Kola ve meyve suyunu direkt ağız yoluyla değil, pipet kullanarak içmeye dikkat edin.
  • Kuru bir ağıza sahipseniz sık sık su için.
  • Diş fırçanızı yumuşak dokulu diş fırçalarından yana tercih edin.
  • Asidik yemek ve içecek tüketiminden en az bir saat sonra dişlerinizi fırçalamış olun.