Randevu Al
Hemen Ara
Whatsapp

İLETİŞİM FORMU

Mesajınız Gönderilmiştir, Teşekkür Ederiz.
Lütfen Tüm Alanları Eksiksiz Doldurunuz.
İLETİŞİM FORMU

Beyaz dişler sağlıklı mıdır?

Beyaz dişler sağlıklı mıdır?

Beyaz dişler sağlıklı mıdır?

Beyaz dişler; ışıl ışıl, parlak ve göz alıcı görünebilir. Peki, böyle görünmesi sağlıklı olduğu anlamına mı gelir? Beyaz dişlerin daha dikkat çekici ve sağlıklı olduğunu düşünürüz. Dişlerimizin rengini, yaşımızın yanı sıra; sigara kullanımı, günlük tükettiğimiz yiyecekler ve kullandığımız ilaçlar gibi faktörler de etkilemektedir. Yaşımız ilerledikçe dişteki minelerde aşınır. Bu aşınma ile leke oluşumu da artar.

Dişte neden lekeler oluşur?

Günlük tükettiğimiz yiyecekler sonrasında diş tabakasında besinler leke şeklinde kalırlar. Domatesli soslar, aşırı kahve tüketimi, şekerli içecekler gibi gıdalar diş üzerinde leke görünümlü kalıntılar bırakabilir. Aşırı çay ve kahve tüketimi dişlerde oldukça fazla leke bırakabilirler. Yiyecekler ve içecekler sonrasında dişler temizlenmediğinde dişin rengi etkilenir. Dişler beyaz olsa bile diş eti hastalıklarına yol açabilir.

Siyah lekeler neden oluşur?

Siyah koyu lekeler genellikle diş köşelerinde oluşurlar. Birçok koyu renkli lekenin bir araya gelmesi siyah lekeleri oluşturur. Hastalar bu lekeleri gördüklerinde kalsiyum eksikliği gibi düşünebilirler. Genellikle bu lekelenmeler çürüklere yol açmaktadırlar. Dişlerinizde siyah lekelenmeler gördüğünüzde doktorunuza başvurmanızda büyük fayda olacaktır. Fakat önemli olan bir diğer nokta da beyaz dişler her zaman sağlıklı olduğu anlamına gelmez. Diş rengine göre dişlerin sağlığı ilişkilendirilmemelidir. Diş beyazlığı için ev tipi beyazlatma veya klinik tipi beyazlatma önerilebilir.